Poznaj historię firanki

Początek historii firan sięga do czasów starożytnych, kiedy to stosowano osłony w oknach przed insektami i owadami. Skórami zwierząt zabezpieczano natomiast okna przed zimnem. Tego typu zabezpieczenia to protoplaści tradycyjnej, doskonale wszystkim znanej firanki. Z biegiem czasu rola firanki ewoluowała i zyskała funkcję nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną. W czasach renesansu firany oraz zasłony występowały tylko w domach bogatych przedstawicieli wysokiej klasy społecznej. Świadczyły o majętności właścicieli i podkreślały ich status finansowy Preferowane były grube, ciężkie, bogato zdobione oraz suto marszczone firany. Bardzo modne stały się draperie i lambrekiny. Wraz z upływem lat zmieniała się moda i ulegały zmianie upodobania społeczne. Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku firanki zaczęły być produkowane na szeroką skalę, a ich powszechna dostępność sprawiła, że każdy mógł sobie na nie pozwolić. Trendy w aranżacjach wnętrz ewoluowały, faktura firanki stałą się półprzezroczysta, lekka, zwiewna oraz delikatna. Współczesne firany produkowane są z delikatnych materiałów, które to materiały nie muszą już chronić przed zimnem, a jedynie przed wścibskim wzrokiem ciekawskich. Pożądane jest również, aby przez firankę wpadało do wnętrza trochę promieni słonecznych, tworząc oryginalny klimat i nastrój. 

Obecnie na rynku można dostać firany w różnych wzorach i kolorach, z bogatymi ornamentami lub też dla przeciwwagi skromne, proste, w myśl zasady "mniej znaczy więcej". Wybór firan do salonu, kuchni, pokoju dziecka czy też innego rodzaju pomieszczeń jest ogromny i nawet najbardziej wymagający klienci znajdą idealne firany i zasłony w stu procentach odzwierciedlające ich preferencje i upodobania. Dzisiaj firana to podstawowy element aranżacji wnętrz w każdym stylu zaczynając od klasycznego, skandynawskiego, prowansalskiego, rustykalnego, romantycznego poprzez styl retro, vintage, boho, glamour na modernistycznym i awangardowym kończąc. 

Okno to Twoja wizytówka na świat, a Twój Styl to Twój Wybór - w naszym sklepie internetowym www.ansol-firany.pl wybór firan, zasłon i dekoracji okiennych jest bardzo duży, więc zapraszamy na zakupy !!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl